9 Aralık 2014 Salı

Süpermarket Taktikleri

Süpermarketlere giderek alışveriş yapmayı hepimiz çok severiz. Nedense reyonları uzun uzun dolaşmaktan ve o ortam içerisinde alışveriş yapmaktan büyük zevk alırız. Oysa ki süpermarketlerin ve diğer büyük gıda marketlerinin tek bir amacı vardır: Daha çok şey satın almanız ve böylece daha fazla para harcamanızdır. Esasında bu amaçlarına fazlasıyla ulaştıkları ortadadır. Peki ya bu amaca nasıl ulaşıyorlar? İşte süpermarket taktikleri...  • Alışveriş arabaları ve sepetleri içlerini siz daha çok doldurabilesiniz diye büyük yapılmıştır. Hatta bu konuda yapılan araştırmalara göre, sepet büyüklüğünü artıran süpermarketlerden yüzde on dokuz oranında daha fazla alışveriş yapıldığı ortaya çıkmıştır.
  • Süpermarketlerin kasa aralıkları bilerek dar olarak tasarlanmıştır. Çünkü bu sayede aldığınız bir şeyi satın almaktan vazgeçecek vakti bulamayabilirsiniz. 
  • Süpermarketlerde alışveriş yaparken dinletilen hafif bir müzik vardır çoğu zaman. İşte bu müziğin size öylesine dinletildiğini zannetmeyin. Çünkü dinletilen müzikler, insanların daha yavaş hareket etmesini sağlar ve bu sayede markette daha uzun zaman geçirirsiniz. 
  • Süpermarketler, kendinizi güvende hissetmeniz için esnaf kılıklı kişiler çalıştırırlar. Özellikle et, meyve ve sebze reyonlarında karşılaşabileceğiniz bu kişiler, esasında bir süper market taktiğidir. 
  • Sebze ve meyve reyonlarında sergilenen ürünlerin üzerinde su tanecikleri olur. Bu da müşterilere ''taze'' algısını yaratmak için kullanılan bir diğer taktik olarak karşımıza çıkar.
  • Süt ve yumurta gibi temel gıda maddelerinin marketin en sonunda yer aldığını görmüşsünüzdür. Bunun amacı ise sizi marketin hepsini dolaşmak durumda bırakmaktır.
  • Online alışveriş fırsatlarından da nasibini alan süper marketler, kapıda ödeme fırsatıyla size internetten de sipariş verme imkanı sunmaktadır. Bu da elbette bir çeşit ''sen bana gelemiyorsan ben sana geliyorum'' taktiğidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder